25th Annual BEER Brew Off

Awards

Sponsors

Judges

Jim Batura, Brian Bennett, Greg Bennett, Ryan Braswell, Joe Caiola, Stephen Chouinard, Bob Delaney, John DiSpirito, Michael Gallagher, Kevin Gordon, Eric Grimm, Justin Hansen, Michael Helzer, Ben Jankowski, Andrew Karwoski, James Link, Andrew Luberto, Danielle Malone, Michael Murphy, David Phillips, Bill Ports, Bernard Ramchatesingh, Corinne Rommeney, Richard Rommeney, Gary Rosen, Paul Scrom, Peter Tripp, Mark Williams

Stewards

Dean Doty, Jay Lane, Cynthia Lindner, Valerie Murphy, Edward Petry, Bill Romanowski, MaryEllen Rosa, Francisco Balderas Woolrich

Staff

Susan Maebert-Frank

By the Numbers

180 Entries 67 Entrants

28 Judges 8 Stewards 1 Staff

61 Placing Entries

Table 1: New England IPA

13 entries

Judges: Ryan Braswell, Joe Caiola, Justin Hansen, Michael Helzer

1st
Joe Daly
Juicy J (21B7: New England IPA)
2nd
Art Kim
Illiana Beer Rackers Union...
Hazy Cosmic Jive (21B7: New England IPA)
3rd
Steve Evans
Here We Go....Again. (21B7: New England IPA)

Table 2: American IPA

8 entries

Judges: Kevin Gordon, Eric Grimm

1st
Alan Moreira
Aem Lr Mendele (21A: American IPA)
2nd
Len Modelewski
Salt City Brew Club
Old School (21A: American IPA)
3rd
Ryan Braswell
Long Island Beer & Malt...
Vacation Drinker (21A: American IPA)

Table 3: Pale American Ale

9 entries

Judges: Stephen Chouinard, Jay Lane, Bill Ports

1st
Freddy Rivera
Brewers East End Revival (BEER)
Don't Forget the Sunscreen (18B: American Pale Ale)
2nd
Megan Sawa
Brixie's Brewers
Magda's Pale Ale (18B: American Pale Ale)
3rd
Len Modelewski
Salt City Brew Club
Blond Ale (18A: Blonde Ale)

Table 4: American Brown, Porter and Stout

9 entries

Judges: Jim Batura, Cynthia Lindner, Michael Murphy

1st
Dean Doty
Brewers East End Revival (BEER)
Black and Malty (20A: American Porter)
2nd
Art Kim
Illiana Beer Rackers Union...
Siberian Antifreeze (20C: Imperial Stout)
3rd
Donald Horning & Brian Bennett
Long Island Beer & Malt...
Bravery Brown (19C: American Brown Ale)

Table 5: Wild and Sour Beer

12 entries

Judges: Dean Doty, Justin Hansen, Michael Helzer, Ben Jankowski, Andrew Luberto

1st
Michael Sell
Westchester Homebrewers Organization...
Toby (28B: Mixed Fermentation Sour Beer)
2nd
David Byer
Mountain Ale and Lager Tasters...
Lambic (23D: Lambic)
3rd
Brian Marmoreo
King Paimon (23B: Flanders Red Ale)

Table 6: Standard and Amber American Beer

8 entries

Judges: Andrew Luberto, Gary Rosen

1st
Eric Wood
Brixie's Brewers
Hipster Resurgance (19B: California Common)
2nd
Fritz Schanz
Denton County Homebrewers...
Stearman's American Light Lager (1A: American Light Lager)
3rd
Albania Morales & Jose Gomera
Hopped On Wheat (1D: American Wheat Beer)

Table 7: Specialty and Experimental Beer

8 entries

Judges: Ryan Braswell, David Phillips

1st
Brian Marmoreo
Dusk Till Dawn (34C: Experimental Beer)
2nd
Michael Bloom
New York City Homebrewers...
No Muddling Required (34C: Experimental Beer)
3rd
Russ Rivers & Scott Greenwood
Cookie Flexin'- Snickerdoodle Brown Ale (34C: Experimental Beer)

Table 8: Brown British Beer

9 entries

Judges: Dean Doty, Ben Jankowski, Paul Scrom

1st
Joe Daly
Browntown (13C: English Porter)
2nd
Justin Hansen
Long Island Beer & Malt...
Dead Man Walking (13A: Dark Mild)
3rd
Michael Reda & Christine Alborano
Babylon Porter (13C: English Porter)

Table 9: International and Czech Lager

7 entries

Judges: Andrew Luberto, David Phillips

1st
Joe Glorioso
Long Island Beer & Malt...
Sunny Days Ahead (2A: International Pale Lager)
2nd
Edward Petry
Brewers East End Revival (BEER)
Blackened Voodoo Lager (2C: International Dark Lager)
3rd
David Fetty
Brixie's Brewers
Czech Pils (3B: Czech Premium Pale Lager)
HM
Ryan Braswell
Long Island Beer & Malt...
Local Realty Lager (2A: International Pale Lager)

Table 10: Belgian and Trappist Ale

12 entries

Judges: Michael Gallagher, Justin Hansen, Andrew Karwoski, Andrew Luberto, Valerie Murphy

1st
Frank Filacchione & Mike Napolitano
Association of Long Island...
Happy Wife Happy Life (26D: Belgian Dark Strong Ale)
2nd
Joe Dauria
Metro South Homebrew League...
Papa's Patersbier For His Princess (26A: Trappist Single)
3rd
Cynthia Lindner
Brewers East End Revival (BEER)
Ursa Minor Key (24B: Belgian Pale Ale)

Table 11: Malty European Lager

9 entries

Judges: Bob Delaney, Jay Lane, Michael Murphy

1st
Fritz Schanz
Denton County Homebrewers...
Stearman's Helles Bock (4C: Helles Bock)
2nd
Tom Roth
Marzen V2 2021 (6A: Marzen)
3rd
Edward Petry
Brewers East End Revival (BEER)
Eds Octoberfest (6A: Marzen)

Table 12: Dark British and European Beer

8 entries

Judges: John DiSpirito, Edward Petry, David Phillips

1st
Joe Daly
Oh No No No, That's Crazy (8B: Schwarzbier)
2nd
Joe Glorioso
Long Island Beer & Malt...
No Mask Required (16D: Foreign Extra Stout)
3rd
David Fetty
Brixie's Brewers
Oatmeal Stout (16B: Oatmeal Stout)

Table 13: Irish Beer

8 entries

Judges: Joe Caiola, John DiSpirito, Cynthia Lindner

1st
Brendan McCann
Brewers East End Revival (BEER)
Irish Exit (15B: Irish Stout)
2nd
Joe Dauria
Metro South Homebrew League...
O'Connor Stout (15B: Irish Stout)
3rd
Michael Bloom
New York City Homebrewers...
Manhattan Clam Stout (15B: Irish Stout)

Table 14: Fruit Beer

10 entries

Judges: Ryan Braswell, Michael Helzer, Danielle Malone, Corinne Rommeney, Francisco Balderas Woolrich

1st
Greg Ogle
North Georgia Malt Monkeys
Mango Gose (29C: Specialty Fruit Beer)
2nd
John Huber
Brewers East End Revival (BEER)
Gose the Goserian (29C: Specialty Fruit Beer)
3rd
Eric Sowa & Claudia E Chaevez
Handgrenades Homebrew and...
The Big O (29C: Specialty Fruit Beer)

Table 15: Spiced Beer

11 entries

Judges: Stephen Chouinard, Andrew Karwoski, Valerie Murphy, David Phillips, Corinne Rommeney

1st
David Byer
Mountain Ale and Lager Tasters...
Mole Stout (30A: Spice, Herb, or Vegetable Beer)
2nd
Jason Galea
Albany Brew Crafters (ABC)
At The Depths Of Euphoria (30A: Spice, Herb, or Vegetable Beer)
3rd
Albania Morales & Jose Gomera
Call Me (30A: Spice, Herb, or Vegetable Beer)

Table 16: German Wheat Beer

7 entries

Judges: Joe Caiola, James Link

1st
Freddy Rivera
Brewers East End Revival (BEER)
Bock To Basics (10C: Weizenbock)
2nd
Thomas McGloine
Saratoga Thoroughbrews
Frühlingsweizen (10A: Weissbier)
3rd
Michael Gallagher
Handgrenades Homebrew and...
Triple D'S (10B: Dunkels Weissbier)

Table 17: Specialty IPA

5 entries

Judges: Brian Bennett, Bob Delaney

1st
Megan Sawa
Brixie's Brewers
Magda's Belgian IPA (21B1: Belgian IPA)
2nd
Len Modelewski
Salt City Brew Club
Barbara's Own Richard (21B: Specialty IPA)
3rd
Michael Gallagher
Handgrenades Homebrew and...
Ryes Without A Face (21B5: Rye IPA)

Table 18: Strong American, British and European Beer

10 entries

Judges: Jim Batura, Ryan Braswell, James Link, Danielle Malone, Bill Romanowski

1st
Justin Hansen & Gregg Kelley
Long Island Beer & Malt...
Rigged Again (9A: Doppelbock)
2nd
Michael Helzer
New York City Homebrewers...
American Barleywine (22C: American Barleywine)
3rd
Donald Horning & Brian Bennett
Long Island Beer & Malt...
Flirtin With Disaster (22A: Double IPA)

Table 19: Pale and Amber British and European Beer

11 entries

Judges: Greg Bennett, Justin Hansen, Bernard Ramchatesingh, Richard Rommeney

1st
Joe Caiola
Long Island Beer & Malt...
Bitter Than Sherry (11A: Ordinary Bitter)
2nd
Ken Dalton
Handgrenades Homebrew and...
Her Majesty's Secret Sauce (12A: British Golden Ale)
3rd
Ryan Braswell
Long Island Beer & Malt...
Pils It (5D: German Pils)

Table 20: Wood Beer

6 entries

Judges: Ryan Braswell, Justin Hansen

1st
Donald Horning & Brian Bennett
Long Island Beer & Malt...
I'm An Oak Man, Myself... (33A: Wood-Aged Beer)
2nd
Freddy Rivera
Brewers East End Revival (BEER)
Heavy Timber (33B: Specialty Wood-Aged Beer)
3rd
Eric Sowa
Handgrenades Homebrew and...
Revenge (33B: Specialty Wood-Aged Beer)

Best of Show

Beer

1st
Joe Daly
Oh No No No, That's Crazy (8B: Schwarzbier)
2nd
Joe Glorioso
Long Island Beer & Malt...
Sunny Days Ahead (2A: International Pale Lager)
3rd
David Byer
Mountain Ale and Lager Tasters...
Mole Stout (30A: Spice, Herb, or Vegetable Beer)

Pete Algerio Award

Brendan McCann
Brewers East End Revival (BEER)
Irish Exit (15B: Irish Stout)

Thank You

Congratulations to All Medal Winners